Přeskočit navigaci


Stránka 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Epidauros
Epidauros, amfiteatr

Epidauros, akustická magie.

Tak tohle magické místo řeckých dějin jsem si ujít nenechal a šest euro za vstupné vysolil bez jakýchkoliv námitek a výčitek svědomí. Tento úžasně dokonalý - a na rozdíl od jiných antických památek - skvěle zachovalý amfiteatr je opravdu geniálním uměleckým dílem, které vzniklo kolem třetího století před naším letopočtem. Podivuhodná akustika, kdy i v posledních horních řadách slyšíte zřetelně zvuk padající mince uprostřed jeviště, dodnes přidělává vrásky všem vědátorům a fyzikům, zabývajícím se teorií šíření zvuku.

Do hlediště se vešlo až 14 000 návštěvníků a je otázkou, jestli jich kdy kolem dokola vůbec tolik žilo. Pokud netrpíte cévními nebo srdečními chorobami, můžete vyšplhat až do horních pater a počkat si na nějaký ten zájezd německých turistů, jejichž průvodkyně ráda a s oblibou předvádí magické akustické vlastnosti starobyle vznešeného místa. Ryčné germánské „er” pronesené polohlasem delegátkou korpulentnějšího vzhledu jsem skutečně slyšel až zcela nahoře, usazen ve stínu vzrostlých stromů. Nekecám. V amfiteatru se dodnes hrají antické hry, ale povětšinou v řečtině, takže bez znalosti této starobylé hatmatilky si moc neužijete.

Amfiteatr Epidauros zespodu
Amfiteatr Epidauros zespodu

V areálu ale najdete i zmenšenou kopii olympijského stadionu, toho času bohužel v rekonstrukci a přikrytou lešením, takže fotografování jsem vzdal. V ceně máte i prohlídku malého útulného muzea, kde toho ale k vidění moc není. Záchodky jsou zdarma a veskrze moderní a všudypřítomné hadice s tekoucí vodou dokazují, že riziko dalších požárů berou Řekové velmi vážně. Ostatně Olympie by mohla vyprávět (zmíním se dále).

Abych nezapomněl, celé místo je přímo prodchnuto kultem Asklépiona, boha lékařství a jeho sochy naleznete doslova na každém kroku, tedy i v muzeu. Jeho poznávacím znamením byla hůl ovinutá hadem, která je dodnes znakem lékařů a soudí se, že se jedná o užovku. Možné to je. Každé čtyři roky se zde konaly divadelní a sportovní hry zvané Asklépiady, které ale trochu nezaslouženě zůstaly ve stínu mnohem slavnějších her olympijských.

Vše, co souviselo s léčitelstvím a ranhojičstvím se v těcho místech uctívalo už dva tisíce let před naším letopočtem, to jest v době, kdy Mykény ještě nebyly v rozvalinách. A mimochodem - Asklépios byl dle pověsti synem boha Apollona. Léčit tělo či duši je prostě božská záležitost.

Typický venkovský kostelík
Typický venkovský kostelík

Jak se peče domácí řecký chleba.

Každý z vás, kdo už Řecko navštívil, ví, že jejich chleba připomíná spíše veku a na rozdíl od našeho bytelného pšeničného nebo žitného chleba je trochu nudnou kulinářskou záležitostí a lepičem střev. Proto jsem já, jakož i ostatní přítomní turisté, přivítal, když nás Libor překvapil návštěvou malé, ale pravé řecké domácí pekárny, kde se prý peče skutečný, nikoliv turistický chléb.

Cestou z Epidauru jsme vyšplhali do hor, krajina se trochu proměnila a vesničky, jimiž jsme projížděli, vypadaly útulněji, než načančaná turistická místa na mořském pobřeží. Dobře tomu tak. Majitel pekárny je kromě jiného vlastním bratrem slavného hasiče jménem Kostas (ještě o něm bude řeč), který byl za boj proti zákeřnému ohnivému živlu obdařen státním vyznamenáním a jako jeden z mála objevil na spáleništi ohořelý mobilní telefon s plynovou bombičkou, čímž nade vší pochybnost dokázal, že překrásnou zemi plnou oliv a vína si domorodci zapálili sami. Bez komentáře.

Libor ukazuje, jak se peče chleba
Libor ukazuje, jak se peče chleba

Ukázka pečení chleba dle starobylých zvyklostí byla prima, ale domů jsme nepřivezli ani bochník z poměrně prozaického důvodu. Součástí exkurze totiž byla i ochutnávka a má žena, jako správná zvědavá prajzačka, neodolala a vyzkoušela domácí chléb na vlastní ústa. Kůrka neohebná jako zatvrdlá sádra způsobila zlomeninu pětky vpravo nahoře a po zbytek pobytu jsme jedli výhradně špagety a smažený sýr. Má žena z nutnosti, já ze solidarity. Ostatní turisté si ale skvělý domácí chléb pochvalovali.

Cesta z hor zpět k mořskému pobřeží byla pro řidiče i spolujezdce adrenalinovým zážitkem, takže na fotografování nezbyl čas. Divukrásné pohledy a jedovaté serpentiny má žena neviděla, protože oči otevřela až v nadmořské výšce nižší než deset metrů.

Stránka 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6


| Nahoru ↑